مقاله ها

مراسم عزاداری مشعل گردانی در شهرستان عجبشیر

 

 

 

شرح مختصر موضوع:

   مراسم سنتي - مذهبي « پولکهpulka » در واپسين روزهاي دهه نخست ماه محرم با شکوهي هر چه تمام در بخش هايي از جنوب استان آذربايجان شرقي برگزار مي شود.

اين مراسم در مناطقي چون روستاهاي شهرستان عجب شير (مانند شيشوان و هروان) وروستای نرج آباد شهرستان مراغه با شور و شوق خاصي برپا مي شود. “پولکهpulka ” نام نوعي توپ آتشين ساخته شده از پارچه است که آن را با سيمي مي بندند و بعد از نفت اندود کردن، آتش مي زنند.

در شب تاسوعاي حسيني و شب عاشورا ده ها “پولکه” آتشين در ميان عزاداري هاي ديگر و در فضاي تاريک شب چرخانده مي شود و اين چنين بر ظلمت و تاريکي شب هايي چنين غم افزا غلبه مي شود.
    “پولکه ها” در تاريکي شب مي چرخند و ياد 72 خورشيد فروزان دشت کربلارا گرامي مي دارند و اشک دلسوختگان اهل بيت را بر گونه ها جاري مي گردانند.

گروه کثيري از مردم از ساير شهرها و روستاهاي آذربايجان جهت مشاهده مراسم “پولکه” در ايام محرم به مناطق جنوب استان آذربايجان شرقي سفر مي کنند. “پولکه” از منحصر به فردترين مراسم عزاي حسيني است که نظير آن در ساير مناطق برگزار نمي شود.

 ارزيابي ميزان در خطر بودن موضوع و ضرورت حفظ آن:

       بنا به گفته پیر مردان و معتمدین روستای شیشوان این آیین عزاداری از پدرانشان به نسل امروزی به یادگارمانده است . اما در یکی دو ذهه ی اخیر از سوی برخی موانع در برگزاری آن ایجاد می گردید ولی در سالهای اخیر با روشن شدن مطلب که این آیین یکی از جاذبه های فرهنگی و مذهبی این روستا می باشد موانع برطرف شده و آئین عزاداری برگزار می گردد.

     ویژه بودن این آئین بطوریکه در یکی دو نقطه از استان آذبایجان شرقی بلکه در ایران رواج دارد و همچون جزیره فرهنگی است ضرورت حفظ آن را به عنوان میراث معنوی روشن می سازد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 آدرس: تبریز – خیابان ارتش جنوبی – روبروی خیابان ارک              تلفن: 6-35546164   فاکس:35543953    کدپستی: 5137653363   ایمیل: info@eachto.ir