گردشگری آذربایجان شرقی در مسیر توسعه

صنعت گردشگری به دلیل کسب درآمد ارزی، ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم و ارزش افزوده، از اهمیت بسزایی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه برخوردار است، تکمیل زیر ساخت های ضروری گردشگری مهم ترین عامل برای حرکتی پویا و رو به رشد در مسیر توسعه این صنعت و افزایش تعداد گردشگران است.

انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گرشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 زمینه های رشد و حرکت در مسیر توسعه گردشگری را در استان فراهم آورده که در این میان ایجاد، توسعه و تقويت زیر ساخت می تواند روند دستیابی به توسعه پایدار گردشگری را با توجه به ظرفيت ها و قابليت هاي منحصر به فرد استان، تسریع ببخشد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی، "فرشاد رستمی" سرپرست معاونت گردشگری استان، در گفت و گو با روابط عمومی اداره کل به ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته این معاونت گردشگری در بخش های آموزش، مراکز اقامتی، پذیرایی، رفاهی و فعالیت ها و نظارت بر دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، در راستای برنامه های تبریز 2018 در سال جاری پرداخت.

برگزاری 27 دوره آموزشی در سال جاری

رستمی در ارتباط با برگزاری 27 عنوان دوره و کارگاه آموزشی در معاونت گردشگری استان، اظهار کرد: هدف از برگزاری این دوره‌ها ارائه راهکارهای عملی برای افزایش کیفیت خدمات، ارتباط مطلوب با دریافت‌کنندگان خدمات گردشگری، فراگیری درک بهتر از نحوه ارتباطات صحیح با گردشگران، آشنایی با اصول مهارت‌های فردی و ارتباطی، افزایش امنیت و رضایتمندی گردشگران و آشنایی با مفاهیم کلیدی شناخت صنعت گردشگری و میراث ‌فرهنگی عنوان کرد.

وی بیان داشت: برگزاری کارگاه های موضوعاتی چون «اخلاق حرفه ای و الگوهای رفتاری در گردشگری ویژه جوامع محلی روستای تاریخی کندوان»، «گردشگری سلامت»، «برنامه ریزی سیستماتیک تبریز 2018»، «آشنایی با فرش دستباف استان به صورت تئوری و عملی» و «اخلاق حرفه ای و الگوهای رفتاری در گردشگری ویژه ادارت، دستگاه های ذیربط و تاسیسات گردشگری استان» از اهم مباحثی بودند که در دوره های آموزشی گردشگری استان به آن پرداخته شده اند.

رستمی در ادامه با اشاره به اهمیت آموزش در توسعه پایدار گردشگری افزود: یکی از اجزای مهم صنعت گردشگری، نیروی انسانی است که برگزاری دوره‌های متعدد آموزشی برای منابع انسانی شاغل در این صنعت می‌تواند نقش مؤثری در شناخت و درک بهتر آن و ارتقای سطح ارائه خدمات به گردشگران را به‌دنبال داشته باشد.

سرپرست معاونت گردشگری استان اظهار کرد: امیدواریم با برگزاری طرح آموزشی آتی، منابع انسانی شاغل در حوزه گردشگری هرچه بیشتر با مفاهیم و مبانی گردشگری، آداب معاشرت و الگوهای رفتاری با مشتریان و روش‌های افزایش رضایتمندی گردشگران آشنا کرده و از این طریق بتوانیم گام مؤثری در رونق و توسعه پایدار گردشگری استان برداریم.

نظارت بر دفاتر خدمات مسافرتی با هدف ارتقای بهره وری

دفا‌تر خدمات مسافرتی به‌عنوان واسطه میان عرضه‌کننده و متقاضی با ایجاد تعامل و فراهم‌آوردن زمینه ارتباطی با بنگاه‌ها و مؤسسات مسافرتی و گردشگری در داخل و خارج از کشور نقش پررنگ و تأثیرگذاری در تکامل و توسعه صنعت گردشگری داشته و راه را برای ورود گردشگران هموار می سازند. تلاش معاونت گردشگری استان بر آن است تا با افزایش توان        بهره‌ وری بهینه از ظرفیت‌های گردشگری، شاهد رشد و شکوفایی بیش از پیش این صنعت در استان باشد.

رستمی اظهار کرد: نظارت بر فعالیت این دفاتر و شرکت ها از جهت کیفی، سطح کارآیی و رعایت مقررات بر عهده این سازمان است و در صورت مشاهده تخلف از مفاد آیین نامه برابر قانون با این دفاتر و شرکت ها برخورد خواهد شد.

وی افزود: تاکنون بیش از دو هزار و 500 مورد بازرسی از اماکن اقامتی، دفاتر و مراکز بین راهی استان به منظور ایجاد سفری راحت برای گردشگران و مسافران به عمل آمده است.

سرپرست معاونت گردشگری استان در ادامه، «پیگیری و برگزاری جلسات ستاد اجرایی خدمات سفر نوروز و امور مربوط به دبیرخانه ستاد در طول سال»، ارائه گزارش عملکرد و آمار ستاد در ایام نوروز»، «تنظیم و آماده سازی آمار سه ماه مسافر به مرکز سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و «آغاز ستاد اجرایی خدمات سفر استان آذربایجان شرقی در ایام تابستان» را از اقدامات نظارتی و عملیاتی معاونت گردشگری استان در نیم سال اول سال 96 برشمارد.

رستمی همچنین «برگزاری جلسات گردشگری سلامت و امور مربوط به دبیرخانه آن»، «برگزاری جلسات کمیسیون ارتقای امنیت گردشگران خارجی و مقاصد سفر و امور مربوط به دبیرخانه کمیسیون مذکور»، «انجام کار های کارشناسی در خصوص راهکارهای جذب گردشگری ورودی و تشکیل جلسات با افراد ذینفع »، «برگزاری جلسات هم اندیشی با شرکت هواپیمایی های با هدف تبریز 2018»  را از جمله فعالیت های معاونت گردشگری استان در نیم سال دوم سال جاری عنوان کرد.

رتبه دوم کشوری در تعداد دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری

سرپرست معاونت گردشگری استان با بیان اینکه هم اکنون 225 دفتر و شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری در سطح استان در حال فعالیت اند، افزود: از این میان تعداد 147 دفتر در مرکز استان و 78 دفتر در دیگر شهرستان ها به فعالیت مشغول هستند.

این دفاتر طبق آیین نامه مصوب هیات وزیران مورخ 27 خرداد 80 با موضوع اخذ روادید تنظیم و انجام مسافرت گروهی داخلی و خارجی و ذخیره مکان و هرگونه خدمات ایرانگردی و جهانگردی با رعایت قوانین و مقررات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور فعالیت می کنند.

معاونت گردشگری آذربایجان شرقی با بیان اینکه 130 هتل، مهمانپذیر و هتل آپارتمان با ظرفیت اقامتی هشت هزار و 400 نفر در حال حاضر آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران آذربایجان شرقی است، گفت: تمام مراکز اقامتی ذکر شده در طول سال 96 بطور مستمر به فعالیت پرداخته اند و در روزهای باقی مانده از سال جاری نیز با توجه به آغاز رویداد فرا ملی تبریز 2018، با افزایش کیفیت خدمات خود در تلاش اند تا با ارائه بهترین خدمات، اوقات خوشی را در مراکز خود برای گردشگران فراهم سازند.

وی در ادامه با اشاره براهمیت برگزاری دوره های آموزشی توانمندسازی مشاغل، استاندارد سازی مراکز اقامتی و جشنواره ها و نمایشگاه های حوزه گردشگری، از افزایش دو برابری عملکرد بخش های مذکور در سال جاری نسبت به سال 95 خبر داد.

رستمی در پایان ایجاد فضایی مناسب و استفاده از ظرفیت های گردشگری استان را در راستای افزایش گردشگران ورودی داخلی و خارجی از اولویت های مهم معاونت گردشگری استان معرفی کرد و گفت: با عنایت بر اینکه رویداد فرا ملی تبریز 2018 آغاز شده و زمینه مناسبی را جهت معرفی ظرفیت های مختلف استان اعم از تاریخی، فرهنگی، هنری و گردشگری ایجاد خواهد کرد، لذا جذب گردشگران داخلی و خارجی یکی از مهم ترین اولویت های اداره کل محسوب می شود، بر همین اساس طبق آمار های بدست آمده گردشگران ورودی داخلی و خارجی سال گذشته بالغ بر چهار میلیون و 461هزار نفر بوده که این محاسبه تنها در نیم سال اول سال 96 آماری بالغ بر سه میلیون و 800 هزار نفر بوده است و تا اواخر سال جاری به حدود هفت میلیون خواهد رسید.

انتهای پیام/

 آدرس: تبریز – خیابان ارتش جنوبی – روبروی خیابان ارک              تلفن: 6-35546164   فاکس:35543953    کدپستی: 5137653363   ایمیل: info@eachto.ir