در راستای آمادگی برای میزبانی از گردشگران تبریز 2018/

تسریع در پروژه های بهسازی و عملیات مرمتی اماکن و محوطه های تاریخی آذربایجان شرقی

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، "محمد فتحی" سرپرست معاونت میراث فرهنگی، در گفت و گو با روابط عمومی اداره کل به ارائه گزارش از اقدامات صورت گرفته معاونت میراث فرهنگی در بخش فعالیت ها، پژوهش و امور موزه ها، در سال جاری پرداخت.

مرمت و بازسازی مسجد تاریخی کریم خان تبریز

در راستای حفظ و صیانت از اماکن و محوطه های تاریخی و آمادگی هر چه بیشتر برای میزبانی از گردشگران، پروژه های بهسازی و عملیات مرمتی توسط اداره کل و معاونت میراث فرهنگی استان همواره مورد توجه و تاکید قرار گرفته است. ، در همین راستا طی سال جاری 8 کارگاه در مرکز و 22 کارگاه در شهرستان ها ، در جهت بازسازی و مرمت میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، مشغول به فعالیت بوده اند.

وی ادامه داد: در اجرای این پروژه می توان به مرمت بخش هایی از موزه آذربایجان، موزه قاجار، مسجد کبود ، پشت بام بازار، مسجد جامع اهر، عمارت اربابی وینق، مسجد شیخ شهاب الدین اهری، گنبد کبود مراغه و ... اشاره کرد.

فتحی در ادامه، با اشاره بر اهمیت رسیدگی به ابنیه تاریخی و قرارگیری اصلاحات حرایم بناهای حاضر در اولویت کاری معاونت میراث فرهنگی استان، تعداد حرایم ثبتی استان را طی سال جاری، 4 مورد اعلام کرد و از خانه سلطان قرایی، خانه لاله ای، خانه کمپانی و میدان چایی، از طرح های مطالعه و اصلاح حریم شده یک سال اخیر، نام برد.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان، مرمت و بازسازی مساجد تاریخی تبریز را بخش مهمی از فعالیت های معاونت میراث فرهنگی استان، عنوان کرد و گفت: بی شک "مسجد کریم خان" تبریز را با قدمتی 200 ساله، می توان یکی از ارکان مهم تاریخی تبریز در حوزه معماری و طراحی اسلامی بیان کرد، با توجه به اینکه این مسجد، طی پروژه قطار شهری تبریز در میدان شهید بهشتی، دچار خساراتی شده بود، لذا اداره کل میراث فرهنگی استان در راستای مرمت و بازسازی آن اقدام نموده و طی سال جاری مراحل این پروژه را به پایان رساند.

فتحی در ادامه، "بررسی طرح جامع تبریز و طرح تفضیلی مناطق"را طی 30جلسه در کمیته فنی ماده 5 تبریز، بازدید 200موردی از استعلامات شهرداری و اداره گاز، بررسی بافت های شهری و تفکیک ابنیه ثبتی و حفاظتی، برگزاری 20جلسه در ارتباط با تغییرات طرح های هادی استان و برگزاری جلسات کارگروه تخصصی امورزیربنائی وشهرسازی استان را از اهم فعالیت های معاونت میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در سال جاری، عنوان کرد.

ثبت 20 اثر آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی

در راستای حراست و حفاظت از آثارارزشمند تاریخیفرهنگی و جلوگیری از وقوع جرائم عرصه میراث فرهنگی ،معاونت میراث فرهنگی استان طی سال 96 ، استعلامات، کارشناسی و بررسی حفاری های غیر مجاز خود را طی بازدید از 350 مورد، انجام داده و زیرساخت های لازم را جهت ایجاد فضایی امن در راستای کاهش جرائم حوزه میراث فرهنگی، فراهم ساخته است.

همچنین در راستای حفظ و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی و حفاظت از ابنیه و محوطه‌های تاریخی، ۱۰ اثر تاریخی غیرمنقول از جمله کلیسای انجیلی‌ها، پناهگاه صخره‌ای روستای خلجان و رونق، حمام تاریخی لیقوان، حمام قدیمی باسمنج شهرستان تبریز، حمام دیزج خلیل شهرستان شبستر، حمام قدیمی متنق شهرستان بستان آباد، گورستان تاریخی النجق شهرستان مرند، مقبره امامزاده سلطان پیراحمد (مقبره قتانلو) شهرستان هوراند، حمام قدیمی روستای هفت چشمه وکاروانسرای آلقو شهرستان آذرشهر پس از طرح در شورای ثبت استانی و تایید شورای ملی ثبت آثار تاریخی غیرمنقول، در فهرست آثار ملی جای گرفت.

فتحی با اشاره به اهمیت ثبت آثار طبیعی استان در راستای حفظ گونه‌های ارزشمند طبیعی گفت: در حوزه ثبت طبیعی، پرونده شش درخت کهنسال از شهرستان‌های کلیبر، خداآفرین، مراغه و ورزقان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

وی افزود: حفظ و نگهداری از آثار معنوی و غیر ملموس استان، همپای دیگر آثار و ابنیه تاریخی و باستانی ارزشمند و ضروری است و قطعاً ثبت این گونه آثار، به باز‌شناسی هویت فرهنگی و حفظ آن‌ها کمک شایانی خواهد کرد. هر کدام از این مهارت‌ها و دانش‌ها، از پیشینه‌ای کهن و ارزشمند برخوردار است و در نوع خود حائز اهمیت فراوان است و ثبت ملی این آثار معنوی اقدامی شایسته در راستای حفظ و انتقال آیین‌های کهن و بومی استان به نسل‌های آینده به شمار می‌رود.

فتحی در ارتباط با ثبت آثار معنوی و غیر ملموس استان، اظهار کرد: در این راستا پرونده 12 اثر معنوی اعم از «داستان عاشیقی "عاشیق غریب و صنم"»، «مهارت ساخت ساز "قوپوز" تبریز»، «مهارت سنتی منبت چوب تبریز»، «مهارت سنتی آهنگری بازار تبریز»، «مهارت فنون سنتی چاقو سازی در شهر بناب»، «تبریز خاستگاه خط نستعلیق»، «رسم چهارشنبه خاتون "چهارشنبه ننه در روستای آق منار شهرستان ملکان"»، «مهارت پخت نان محلی "کوکه" شهرستان خامنه»، «مهارت پخت فطیر سنتی بستان آباد»، «مهارت سنتی پخت آش قوروت قیله»، «مهارت تهیه کفش سنتی و دست دوز تبریز» و ثبت "عاشیق سلجوق شهبازی" به‌عنوان «گنجینه زنده بشری در موسیقی ایرانی» در فهرست حاملان میراث ناملموس (نادره‌کاران)، در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

موزه ها نماد رشد و کمال فرهنگی مردم

امروزه وجود موزه ها در هر شهر، نماد و مظهر رشد و کمال فرهنگی مردم آن شهر محسوب می شوند و نقش بسیار مهمی در معرفی تجارب فکری، فرهنگی و هنری و القا و انتقال احساس و بینش ایرانی و هویت ملی دارند.

با توجه به نقش ارزنده موزه ها در رشد و تعالی فرهنگی و معرفی تاریخ و هویت هر جامعه، برگزاری نمایشگاهی از آثار تاریخی، موجب آشنایی بیشتر مردم با میراث فرهنگی، آثار مشاهیر و مفاخرکشور، می شود، در همین راستا معاونت میراث فرهنگی استان، طی سال 96 با برگزاری چهار نمایشگاه با موضوعات: "آب عنصر مقدس حیات"، "سکه های ضرب تبریز"، "آثار میزرا اسماعیل طبیب اهری پزشک مخصوص مظفرالدین" و "آثار استاد اسماعیل دیباج"، درصدد تحقق این امر مهم بوده است.

معاون میراث فرهنگی استان همچنین با اشاره بر اهمیت و ارزشمندی فعالیت های مجموعه داران در راستای حفظ و صیانت از مواریث تاریخی و فرهنگی استان، اظهار کرد: مجموعه‌داران حافظ مواریث فرهنگی‌اند و مجموعه‌داری درحقیقت مسئولیت و رسالتی بزرگ برای حفظ مواریث فرهنگی است، معاونت میراث فرهنگی استان نیز در راستای ارج نهی به فعالیت های مجموعه داران، با بررسی آثار و مستندات گردآوری شده با صدور مجوز مجموعه داری در تلاش است تا در حفظ صیانت از مواریث تاریخی آذربایجان نقش موثری داشته باشد، از اینرو در سال 96مجوز اولین مجموعه "چاپ و دستگاه های صحافی دوره معاصر" در تبریز صادر شد.

فتحی در پایان با اشاره بر افزایش 69 درصدی بازدید از موزه ها و اماکن تاریخی در نوروز 96 ، از روند افزایشی بازدید از موزه ها طی سال جاری خبر داد و تعداد بازدید موزه های استان را در 9 ماهه نخست امسال بالغ بر 553 هزار نفر، اعلام کرد.

انتهای پیام/

 آدرس: تبریز – خیابان ارتش جنوبی – روبروی خیابان ارک              تلفن: 6-35546164   فاکس:35543953    کدپستی: 5137653363   ایمیل: info@eachto.ir