كاوشهاي باستان شناسي قلعه بختك ليلان عامل مهمي براي جذب گردشگران نوروزي بود مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر سایت   
يكشنبه ، 20 فروردين 1391 ، 11:37

 

دبير ستاد دائمي تسهيلات سفر آذربايجان شرقي اظهار داشت: كاوش هاي باستان شناسي صورت گرفته در قلعه بختك ليلان عامل مهمي براي جذب و علاقه مندي گردشگران نوروزي به اين منطقه بود. 

به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی
 مهندس تراب محمدي افزود: قلعه بختك يكي از محوطه‌هاي نادر و استثنايي در منطقه شمال غرب كشور به شمار مي رود.

محمدي تشريح كرد: سال گذشته با كاوش هاي جديد، پايگاه پژوهشي در قلعه بختك ايجاد شده و مرمت ديواره هاي نمايان شده قلعه و همچنين نرده كشي در اطراف آن صورت گرفت.

وي خاطرنشان كرد: همچنين به منظور آماده سازي اين اثر تاريخي براي بازديد گردشگران در نوروز 91 اقداماتي نظير تسطيح و اصلاح راه ورودي و دسترسي، چاپ بروشورهاي معرفي كننده اثر و نصب تابلو بر روي محوطه هاي باستاني به دست آمده از شهر ليلان انجام گرفت.

رئيس شوراي ثبت آثار تاريخي و فرهنگي استان، استقبال گردشگران از اين شهر تاريخي را در نوروز امسال بسيار بيشتر از سال هاي گذشته خواند و گفت: چاپ بروشورهاي مجزا و اختصاصي راهنما براي شهرستان ملكان و شهر ليلان و توزيع خوب آن بين گردشگران ورودي به استان يكي از عمده ترين دلايل افزايش گردشگران ورودي به منطقه در نوروز امسال به شمار مي رود.

محمدي قدمت قلعه بختك ليلان را مربوط به دوره هاي اشكاني و ساساني عنوان كرد و گفت: در اطراف قلعه بختك ليلان تپه هاي باستاني زيادي با قدمتي مربوط به هزاره هاي اول دوم سوم و چهارم قبل از ميلاد و دوران تاريخي وجود دارد كه نزديك به 55 تپه از آنها پس از شناسايي و بررسي  به ثبت ملي رسيده اند.  وي با اشاره به اهميت فرهنگي و باستاني اين منطقه از كشورمان و ثبت اين اثر تاريخي ـ فرهنگي در سال 79 با شماره 2780، در فهرست آثار ملي ايران، يادآور شد: روزگاري اين قلعه نه تنها مأمن اهالي در مقابل تهاجمات بيگانگان بشمار مي رفته بلكه كانون توجه ديني ايران و سلاطين ساساني بوده است به طوري كه شهر شيز و آتشكده آذرگشسب را به اين مكان نسبت مي دهند. 

محمدي با اشاره به ديگر جاذبه هاي موجود در اين منطقه تشريح كرد: پل هاي ليلان، منطقه علي بولاغي، چشمه آرپا دره سي، محوطه سد تازه تاسيس قوش قيه سي، ارتفاعات بابا گرگر ليلان و شيروان شاه لو و وجود مرتع هاي فراوان و مناظر چشم نواز تاكستان هاي ليلان و آب و هواي معتدل كوهستاني اين ليلان را به منطقه اي بي بديل براي توسعه صنعت گردشگري در آذربايجان شرقي تبديل كرده است. (پايان خبر)